Spijkernisse, Netherlands

1 April in Brielle, een groot historisch spektakel!

Foto: Leen van der Reiden
Voorne aan Zee - Op 1 april 2025 verandert Brielle weer in een bruisend historisch strijdtoneel. De jaarlijkse herdenking van de inname van Den Briel door de Watergeuzen in 1572 is een van de grootste historische evenementen van Nederland. Met honderden acteurs, spectaculaire gevechten en een feestelijke intocht trekt dit unieke evenement jaarlijks duizenden bezoekers.
Mirjam de Neeff | 21 maart 2025 10:36 | 21 maart 2025 10:36
Op 1 april 1572 veroverden de Watergeuzen Brielle op de Spanjaarden – een cruciaal moment in de Nederlandse geschiedenis. Brielle – Den Briel - was de eerste stad van Nederland die vrij was van de Spaanse overheerser. Op 1 April verloor Alva zijn ‘Bri(e)l. Elk jaar komt deze geschiedenis opnieuw tot leven in de straten van de vestingstad. Bezoekers wanen zich terug in de 16e eeuw, tussen geuzen, Spanjaarden, burgers en edelen.

Wat is er te beleven?
• Het Spel om de sleutel van de stad, met vele programmaonderdelen op diverse locaties. Met o.a. het rammeien van de stadspoort en een spectaculair gevecht tussen de Watergeuzen en de Spaanse bezetters.
• Levend museum, waarbij de straten gevuld zijn met marktlieden, ambachtslieden en de bewoners van Brielle, gekleed in 16de eeuwse kledij.
• Gezinsactiviteiten, zoals kinderspelen, goochelaars, ambachten en meer.
• Live muziek van historische muziekgezelschappen en gezelligheid in de Brielse taveernen.

Een nationaal historisch feest
Brielle nodigt bezoekers uit heel Nederland uit om deze indrukwekkende gebeurtenis zelf te ervaren. Burgemeester Arno Scheepers zegt: "In het jaar waarin we 80 jaar vrijheid vieren, is 1 april niet alleen voor Brielle, maar voor heel Nederland een dag om extra trots op te zijn. We verwelkomen iedereen om dit unieke stukje vaderlandse geschiedenis met ons te beleven!

Praktische informatie
Wanneer: Dinsdag 1 april 2025
Tijd: 10.45 tot 16.30 uur (met daarna: feest in de bevrijde stad)
Waar: Brielle, historische binnenstad
Toegang: Gratis
Het programma is te vinden op www.1aprilbrielle.nl
Meer informatie over Brielle: www.beleefbrielle.nl











Meest gelezen

Gedeeltelijke zonsverduistering op 29 maart 2025

Marvin Don | 28 maart 2025

Kalknacht Brielle 2025: 'De kroegen zaten vol'

Elaine Poldervaart | 1 april 2025

Dit waren de beste 1 april grappen in de regio!

Marvin Don | 2 april 2025

Lees ook

SPARK G-Team viert 30-jarig jubileum: â€...

Spijkenisse – Afgelopen maandagavond was het feest bij SPARK, want het G-team bestond 1 april 30 j...

Henk Abrahams (CDA): ‘Blijf dichtbij j...

Voorne aan Zee – Binnen een jaar zijn de gemeenteraadsverkiezingen. Toch is de lokale politiek voo...

1 april-viering in Brielle: ‘Brielle z...

Brielle - De 1 april-viering in Brielle is in volle gang. Het spel begon vanochtend voor het stadhui...

Kalknacht Brielle 2025: 'De kroegen zat...

Brielle- De Kalknacht in Brielle is een traditie die al eeuwen standhoudt en teruggaat tot 1 april 1...

Vrijwilligers gezocht voor Koningsdag 20...

Hellevoetsluis - De voorbereidingen voor Koningsdag 2025 in Hellevoetsluis zijn alweer begonnen. Net...

De Feel Good Fair van De Lichte Wereld &...

Hellevoetsluis - Gisteren organiseerde Samantha Harteveld van De Lichte Wereld opnieuw een Feel Good...